Doğuma Pilates ile Hazırlanın

 

 

 

Normal doğum yapmak istiyorsanız düzenli bir egzersiz programı ile doğuma hazırlanmak çok faydalı olacaktır. Normal doğum ile sezaryen oranlarını karşılaştıran ve Amerikada yapılan bir çalışmada fiziksel egzersiz yapan kadınların yapmayanlara oranla normal doğum oranı % 58 daha fazla.

Burda önemli olan seçilen egzersizin gebeliğin getirdiği değişikliklere uyumlu olabilmesi, annenin kas direnci ve esnekliğini arttırabilmesi, solunum sistemini ve nefes kontrolunu sağlayan, konsantrasyonu geliştiren egzersizler olmasıdır, özellikle karın ve pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersizler, esneme hareketleri ile birleştiğinde normal doğumu kolaylaştırarak annenin daha kolay ve daha hızlı doğum yapmasını sağlar. Gebelik Pilatesinin  son yıllarda fazlaca tercih edilmesinin nedeni yüksek efor gerektirmeden esneklik ve kas direncini çok etkin biçimde arttırabilmesi, doğumda çok önemli  olan nefes kullanımı ve odaklanmayı kolaylaştırmasıdır.

Araştırmalarda gebeliklerinde fiziksel egzersiz yapan bayanların  fiziksel ve zihinsel olarak kendini daha iyi hissettikleri saptanmıştır. Düzenli olarak yapılan egzersizin gebelikteki sırt ve bel ağrılarını azalttığı, uyku problemlerini azalttığı ve normal doğum olasılığını arttırdığı, vücutta ödem oluşumun daha az olduğu ve kilo kontrolunun daha iyi olduğu bir gerçek. Yine gebelikte bazı hormonların kan akışında yaptığı değişikliklere bağlı gelişen varis oluşumu, kabızlık ve hemoroid de düzenli egzersiz ile elgellenebilmektedir. 

© 2023 by San Alora

Proudly created with Wix.com

Follow us for more updates

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now